Zioła na odchudzanie

Zioła od wieków wykorzystywane są do leczenia różnych dolegliwości. Pierwsze wzmianki na temat wykorzystania ziół znane są już ze starożytności a za prekursorów ziołolecznictwa uważani są starożytni Egipcjanie (więcej o ziołolecznictwie). Dziś medycyna jeszcze lepiej zna właściwości wielu ziół i roślin – wiele z nich ma pozytywny wpływ na odchudzanie. I choć z pewnością nie można schudnąć tylko poprzez stosowanie ziół, to bez wątpienia mogą one bardzo pomóc i pozytywnie przyczynić się do procesu zrzucania zbędnych kilogramów.

Zioła wspomagające odchudzanie

Zioła wspomagają odchudzanie w różny sposób, niektóre bezpośrednio pomagają spalać tkankę tłuszczową, inne działają dobroczynnie na pracę jelit,oczyszczają organizm z toksyn, a jeszcze inne powodują zmniejszenie apetytu, co w oczywisty sposób również pomaga nam schudnąć 🙂

suszone zioła
Wiele popularnych ziół ma właściwości, które można wykorzystać przy odchudzaniu

Warto przy tym pamiętać, że zioła, choć są naturalne, potrafią też zaszkodzić stosowane w nadmiarze. Również przy problemach z sercem, wątrobą czy płucami, zioła należy stosować bardzo ostrożnie bądź wcale. Niezastąpiona będzie oczywiście konsultacja lekarska.

Mięta pieprzowa

Doskonale znana i obecna prawdopodobnie w każdym domu, wykorzystywana przy problemach żołądkowych. Wspomaga produkcję soku żołądkowego,reguluje trawienie, przeciwdziała wzdęciom.herbata z mięty pieprzowej

Lubczyk lekarski

Kolejne zioło doskonale znane w każdym polskim domu. Pomaga ograniczyć nadmierną fermentację w jelitach oraz pobudza trawienie. Do tego działa moczopędnie.

Skrzyp polny

Znany ze swego dobroczynnego wpływu na kondycję włosów, posiada też inne zbawienne właściwości. Dzięki zawartości krzemionki skrzyp polny wspomaga przemianę materii, która oczywiście jest niezmiernie ważna gdy chcemy schudnąć.

Fiołek trójbarwny

Czyli popularny Bratek również może nam pomóc w odchudzaniu. Wyciąg z fiołka pobudza przemianę materii oraz zwiększa uczucie sytości, ograniczając tym samym nieco apetyt. Oprócz tego znany jest jego pozytywny wpływ na stan skóry. Często stosowany jest w walce z trądzikiem. Uważa się, że ma właściwości oczyszczające i odtruwające organizm.

Kruszyna pospolita

Zastosowanie znajdują zarówno owoce jak i kora kruszyny pospolitej. Posiada ona właściwości przeczyszczające, pomaga w zaparciach i zaburzeniach trawienia. Świeża roślina może być trująca i podrażniać jelita, dlatego stosuje się wyłącznie suszoną, która jest pozbawiona toksycznych właściwości.

Krwawnik pospolity

Wspomaga trawienie oraz wydzielanie soku żołądkowego. Picie naparu z krwawnika sprawia, że składniki pokarmowe są lepiej przyswajane. Należy jednak uważać, gdyż może powodować reakcje alergiczne w postaci wysypki oraz bóle głowy przy nadmiernym spożyciu.

Poziomka pospolita

Wszyscy znają i lubią owoce poziomki, natomiast w ziołolecznictwie zastosowanie znajdują także jej liście. Wyciąg z nich dobroczynnie wpływa na przemianę materii.poziomka

Mniszek lekarski

Picie herbatki z mniszka wspomaga trawienie oraz dobrze wpływa na wydzielanie soku żołądkowego.

Morwa biała

Herbatka z liści morwy białej spowalnia działanie enzymów rozkładających cukry złożone na proste. Dzięki temu ogranicza wchłanianie ich przez organizm oraz zmniejsza przyswajanie cukrów z posiłków.

Szałwia lekarska

Pomaga wyregulować perystaltykę jelit oraz wpływa na wydzielanie soku żołądkowego.

Hibiskus

Pośród wielu właściwości prozdrowotnych hibiskusa można znaleźć również wpływ na ograniczenie wchłaniania węglowodanów.

Ostrokrzew paragwajski

Czyli popularna yerba mate przyspiesza metabolizm tłuszczów oraz wykazuje działanie hamujące apetyt, wzmaga uczucie sytości. Korzystnie wpływa także na procesy trawienia.

Mieszanka ziół na odchudzanie

Zioła można oczywiście kupować pojedynczo i przyrządzać napar z wybranych, jednak w aptekach i sklepach zielarskich można znaleźć również gotowe mieszanki ziołowe na odchudzanie. Dość często można spotkać tzw. zioła tybetańskie, czy Bonifratów. O ile skład tych drugich jest znany, to te pierwsze pozostają tajemnicą i ciężko powiedzieć jakie jest ich faktyczne oddziaływanie na odchudzanie. Popularne i godne polecenia są również wszelkiego rodzaju mieszanki zawierające yerba mate czy zieloną herbatę.mieszanka ziół na odchudzanie

Podsumowując, pamiętajmy jednak, że kluczem do zgrabnej sylwetki zawsze jest odpowiednia, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Całą reszta to dodatki wspomagające.

Zioła na odchudzanie
5 (100%) 1 ocen

One thought on “Zioła na odchudzanie

  • 9 czerwca 2017 at 21:01
    Permalink

    ja kupuje takie specjalne mieszanki ziół na odchudzanie w aptece

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *