Tabletki na odchudzanie

Zadaniem suplementów odchudzających jest dostarczenie do organizmu składników odżywczych oraz innych substancji o działaniu żywieniowym, które w skoncentrowanej formie będą w stanie korzystnie wpłynąć na proces odchudzania. Zazwyczaj mają formę tabletek zawierających witaminy, składniki botaniczne, mineralne, błonnik, ekstrakty roślin, białka oraz probiotyki. W większości produkowane są z koncentratów substancji, które obecne są również w zwykłej żywności. Suplementy diety na odchudzanie dostępne są bez recepty, w związku z czym na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów tego typu.

Czym są suplementy na odchudzanie?

W świetle polskiego prawa, suplementy diety nie są lekarstwami, tylko artykułami spożywczymi. Oznacza to, że ich skład nie jest poddawany tak rygorystycznym kontrolom, jak ma to miejsce w przypadku prawdziwych leków odchudzających. Aby zarejestrować suplement diety, wystarczy jedynie uzyskać zgodę Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a skuteczność działania takiego preparatu nie musi być potwierdzona wynikiem badań klinicznych. Dotyczy to również tabletek na odchudzanie, o których skuteczności świadczyć może jedynie odpowiedni skład.tabletki

Biorąc pod uwagę ich zawartość, suplementy diety o właściwościach odchudzających dzielą się na preparaty roślinne oraz produkty posiadające związki również innego pochodzenia. Zazwyczaj tabletki o składzie roślinnym są bogate w elementy przyspieszające termogenezę, czyli proces wytwarzania ciepła przyczyniający się do spalania kalorii. Wpływają korzystnie również na uczucie sytości oraz przyspieszają metabolizm tłuszczów. W suplementach ze składem zawierającym związki inne od roślinnych, znaleźć można najczęściej produkty zwiększające insulinowrażliwość. Ułatwia ona obniżenie poziomu glukozy we krwi, dzięki czemu składniki odżywcze zamiast zasilać tkankę tłuszczową, trafiają do mięśni. Takie tabletki na odchudzanie mogą też zmniejszyć wielkość adipocytów, czyli komórek budujących tkankę tłuszczową. Stymulują również lipogenezę, czyli zachodzący w komórkach wątroby i tkanki tłuszczowej proces syntezy tłuszczu.

Działanie termogeniczne i lipolityczne

Substancje zawarte w tabletkach na odchudzanie podzielić można ze względu na sposób, w jaki działają na organizm. Suplementy wykazujące działanie termogeniczne nie tylko zwiększają temperaturę ciała, ale również przyspieszają akcję serca oraz przemiany metaboliczne, mając jednocześnie duży wpływ na zahamowanie apetytu. Najpopularniejsze substancje przyspieszające termogenezę znajdujące się w tabletkach na odchudzanie to m.in. kofeina, efedryna, synefryna, johimbina, fukoksantyna, oktopamina, tyramina czy kapsaicyna, a także ekstrakt z geranium.

Drugą grupą suplementów odchudzających są preparaty o lipolitycznym działaniu. Zapobiega ono kumulowaniu się tkanki tłuszczowej, jednocześnie stymulując komórki do szybszego jej spalania. Substancje lipolityczne stosowane w suplementach na odchudzanie to przede wszystkim błonnik pokarmowy, inulina, forskolina, L-karnityna, kwas hydroksycytrynowy, chrom oraz rozmaite wyciągi, na przykład z zielonej kawy, zielonej herbaty, czerwonej herbaty, yerba mate, imbiru czy ananasa oraz algi. Są one uważane za bezpieczniejsze od termogeników.suplementy na odchudzanie

Rodzaje suplementów odchudzających

Dostępne na rynku tabletki (suplementy) na odchudzanie zaliczyć można do kilku podstawowych rodzajów. Należą do nich preparaty hamujące łaknienie, przyspieszające spalanie tłuszczu, wpływające na przemianę materii oraz blokujące wchłanianie tłuszczów. Produkty należące do każdej z tych grup należy dobierać do osobistych potrzeb, uzależnionych przede wszystkim indywidualnymi predyspozycjami.

Tabletki przyczyniające się do hamowania łaknienia polecane są głównie pacjentom nie potrafiącym powstrzymać się od żywieniowych pokus, ponieważ przyjmowanie tego typu suplementów obniża apetyt oraz wzmacnia odporność na podjadanie.

Tabletki przyspieszające spalanie tłuszczu gromadzącego się w organizmie są natomiast najlepszym wyjściem dla osób, które starają się schudnąć przede wszystkim poprzez aktywność fizyczną. W połączeniu z regularnym ruchem, odpowiednio dobrany suplement może znacząco przyczynić się do przyspieszenia metabolizmu oraz zrzucenia dodatkowych kilogramów.

Do bardzo rozległej grupy należą również suplementy blokujące wchłanianie tłuszczów. Ich przyjmowanie zaleca się w przypadku dużych problemów z utrzymaniem prawidłowo zbilansowanej diety popartej odpowiednią ilością ruchu. Związki zawarte w składzie takich tabletek są w stanie blokować wchłanianie nawet jednej trzeciej tłuszczów przyjmowanych przez organizm, dlatego mogą się okazać pomocne zwłaszcza na początkowym etapie odchudzania.

Przeciwwskazania związane ze stosowaniem tabletek na odchudzanie

stopPrzyjmowanie suplementów diety o właściwościach odchudzających może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych. Tego typu środki zaburzają wchłanianie niektórych leków oraz zmniejszają ich efektywność, przez co mogą prowadzić do nasilenia aktualnie leczonych stanów chorobowych. Dlatego nie powinny ich stosować osoby przyjmujące określone dawki środków uspokajających, hipoglikemizujących, przeciwdepresyjnych itd.

Pewne ryzyko wiąże się również ze stosowaniem termogeników, zwłaszcza u osób mocno się pocących oraz przejawiających aktywność fizyczną w wilgotnych i ciepłych warunkach. Ze względu na nadmierną utratę wody, w takiej sytuacji konieczne jest zadbanie o wyrównanie bilansu wodno-elektrolitowego w organizmie. Kategorycznie należy unikać rozmaitych preparatów o wątpliwym pochodzeniu oraz środków wycofanych z oficjalnej sprzedaży. Można do nich zaliczyć m.in. kapsułki rzekomo zawierające jaja tasiemca czy leki psychoaktywne doprowadzające do uczucia ciągłej sytości.

Swego czasu popularne były również bardzo niebezpieczne chińskie tabletki odchudzające. Ich skład stanowi połączenie silnych narkotyków (m.in. sibutraminy będącej pochodną amfetaminy) oraz trucizn (np. herbicydów i pestycydów).

Absolutnie żadnych suplementów odchudzających, a tym bardziej bez konsultacji z lekarzem nie powinny oczywiście przyjmować kobiety w ciąży, ale to jest chyba jasne i nie trzeba nikomu specjalnie tego tłumaczyć.

Skuteczność suplementów odchudzających

odchudzanieNie istnieją obecnie żadne dowody naukowe, jednoznacznie potwierdzające efektywność poszczególnych suplementów diety na spalanie tkanki tłuszczowej. Dostępne bez recepty preparaty zawierają jednak substancje, które są w stanie do pewnego stopnia pomóc w odchudzaniu. Uczestniczą one w procesie przemiany materii, a także biorą udział w rozkładaniu tłuszczów i cukrów, nierzadko przyczyniając się również do oczyszczania organizmu z toksyn. Suplementy diety tego typu wykazują silne działanie rozkurczowe, ale nie posiadają stricte odchudzających właściwości. Mogą wpłynąć na spadek wagi tylko wtedy, jeżeli będą stosowane równolegle z prawidłowo zbilansowaną dietą, uzupełnioną odpowiednio aktywnym stylem życia. Dlatego środki odchudzające powinny być traktowane jedynie jako dodatkowe wspomaganie w procesie spalania zbędnych kilogramów. W doborze odpowiednich tabletek pomóc może profesjonalny dietetyk, który będzie w stanie wskazać suplement najlepszy w stosunku do oczekiwań, predyspozycji oraz stanu zdrowia pacjenta.

Tabletki na odchudzanie
5 (100%) 3 ocen

One thought on “Tabletki na odchudzanie

  • 4 października 2017 at 21:22
    Permalink

    mnie pomogły tabletki z ekstraktem z zielonej kawy – naprawdę polecam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *