Pokrzywa indyjska czyli forskolina i jej wpływ na odchudzanie

Od jakiegoś czasu dość często się słyszy i dużo można przeczytać o odchudzających właściwościach forskoliny, czy też bardziej ogólnie rzecz biorąc pokrzywy indyjskiej (Coleus forskohlii, szałwia indyjska). Czy faktycznie jest to nowy, cudowny sposób na odchudzanie, nie wymagający wysiłku ani wyrzeczeń w postaci diety?

Pokrzywa indyjska to roślina powszechnie znana i stosowana już od dawna w tradycyjnej hinduskiej medycynie ajurwedyjskiej. Występuje w niektórych rejonach Indii i innych krajów Azji południowo – wschodniej a jej właściwości są wykorzystywane do leczenia różnych schorzeń takich jak nadciśnienie, zapalenie pęcherza, czy problemy skórne oraz, co interesuje nas najbardziej, do wspomagania procesu odchudzania.

pokrzywa
Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coleus_hybrids_Wizard.jpg

Czym jest forskolina zawarta w pokrzywie indyjskiej

Forskolina, czyli substancja aktywna, która zawarta jest w ekstrakcie z pokrzywy indyjskiej ma udokumentowane działanie polegające na zwiększaniu cyklicznego AMP (cAMP) w komórkach, co z kolei prowadzi do nasilenia lipolizy czyli rozkładu tłuszczu w tkance tłuszczowej. Dodatkowo przyspieszony zostaje transport tłuszczu do mięśni, gdzie zostają spalone.

Wpływ na odchudzanie

Powyższe właściwości w oczywisty sposób przekładają się na możliwość wykorzystania pokrzywy indyjskiej w walce z nadwagą. Forskolina przez ostatnie lata była obiektem różnych badań i eksperymentów, które potwierdziły istotny wpływ tej substancji na odchudzanie (link).

Suplementy diety z forskoliną w składzie

Najpopularniejszą formą pokrzywy indyjskiej, którą można bez problemu kupić w Polsce są kapsułki zawierające sproszkowany ekstrakt. Zwykle zawartość substancji aktywnej w jednej tabletce wynosi 400 mg. Nie stwierdzono do tej pory żadnych skutków ubocznych działania pokrzywy indyjskiej na organizm, ale jak zawsze lepiej uważać i ściśle trzymać się sugerowanych dawek.

Pokrzywa indyjska czyli forskolina i jej wpływ na odchudzanie
4.75 (95%) 4 ocen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *