Jak biegać żeby schudnąć?

Bieganie to świetny sposób na poprawę samopoczucia i kondycji oraz pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Prawdą jest, że biegając, można uzyskać szczupłą sylwetkę, ale warunkiem jest regularność i narzucenie sobie odpowiedniego tempa.

To ile kilokalorii uda nam się spalić podczas biegu, zależy od wielu czynników: intensywności i czasu trwania treningu, naszej aktualnej wagi i możliwości organizmu. Niestety samo spocenie się nie jest wystarczające do tego, aby pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej. Nie jest też godne polecenia rzucanie się na głęboką wodę, czyli nagłe zmuszanie się każdego dnia do godzinnego biegania, gdy wcześniej stroniliśmy od wysiłku fizycznego. Ryzyko wystąpienia kontuzji i zniechęcenia wzrasta wtedy drastycznie. Skoro latami pracowaliśmy na swoje nadprogramowe kilogramy, to potrzeba czasu na pozbycie się ich. Odchudzanie jest bowiem długotrwałym procesem.

Zrzucenie kilku kilogramów w przeciągu paru tygodni nie jest ani zdrowe ani mądre i trzeba liczyć się z efektem jo-jo. Pytanie więc brzmi – jak biegać żeby schudnąć?

Skuteczne bieganie, czyli sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów

Jeśli liczymy na zredukowanie masy ciała podczas biegania, to nasze treningi powinny być regularne i trwać dostatecznie długo. Niezależnie od kondycji fizycznej, przed treningiem właściwym konieczne jest rozgrzanie organizmu. W związku z tym przed bieganiem należy wykonać dziesięciominutową rozgrzewkę. Mogą na nią składać się podskoki, pajacyki, przysiady czy skłony. Potem można przejść do maszerowania przez pięć minut, po czym rozpocząć trucht i zwiększać powoli tempo biegu.bieganie na odchudzanie - rozgrzewka

Bardzo ważne jest to, że w celu schudnięcia należy biegać wolno. Dzięki temu tkanka tłuszczowa będzie lepiej spalana. Chodzi tutaj o utrzymanie do 70% maksymalnego zakresu tętna. Pozwoli to przyśpieszyć metabolizm i spalanie tłuszczów. W celu kontrolowania intensywności, warto zainwestować w pulsometr, dzięki czemu będziemy wiedzieć, kiedy należy przyśpieszyć, a kiedy zwolnić tempo.

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z bieganiem, to na początek sprawdzą się krótkie przebieżki trwające około 30 minut. Potem stopniowo można wydłużać czas treningów do godziny czy nawet dwóch. Tkankę tłuszczową zaczynamy spalać dopiero po 20 minutach, kiedy to dojdzie do wyczerpania rezerw glikogenu. Chociaż zaleca się biegać wolno, to warto wprowadzić także sprint. Należy pamiętać o tym, że krótkie i regularne treningi przyniosą znacznie lepsze rezultaty, niż te rzadsze i dłuższe.

Kiedy biegać i co jeść?

Jeśli chodzi o kwestię najodpowiedniejszej pory do biegania, to powinna zależeć od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości, ale zazwyczaj lepsze wyniki można uzyskać, trenując rano, kiedy to przemiana materii jest szybsza. Po całym dniu organizm jest zmęczony i zaczyna przygotowywać się do odpoczynku, w związku z czym metabolizm spowalnia.

Jeśli zaś chodzi o dietę, to przed treningiem ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości węglowodanów w celu zabezpieczenia organizmu przed hiperglikemią. Posiłek najlepiej jest zjeść na dwie godziny przed treningiem, ale jeśli nie możemy pozwolić sobie na taką przerwę, to dobrym pomysłem jest zjedzenie niewielkiej ilości węglowodanów prostych. Dzięki spożytym węglowodanom organizm znacznie efektowniej czerpie energię z tkanki tłuszczowej.

Po treningu biegowym również należy dostarczyć węglowodanów, a po godzinie można spożyć pełnowartościowy posiłek składający się z białka, węglowodanów i tłuszczów.

Jak biegać żeby schudnąć?
4.5 (90%) 4 ocen

One thought on “Jak biegać żeby schudnąć?

  • 9 czerwca 2017 at 20:57
    Permalink

    jak biegać – hehe po prostu jak najwięcej 🙂 niestety zacząć jest ciężko ale potem człowiek się wręcz uzależnia od biegania, wierzcie mi 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *