Dieta wątrobowa

Dieta wątrobowa jest najczęściej zalecana osobom mającym problemy zdrowotne z trzustką, pęcherzykiem żółciowym, wątrobą bądź jelitem grubym. Polega ona głównie na ograniczeniu tłuszczów oraz jednoczesnym włączeniu na stałe do jadłospisu lekkostrawnych produktów.

Celem diety wątrobowej jest oczyszczenie oraz odciążenie gruczołu wątrobowego, co nie tylko wpływa na stan zdrowia pacjenta, ale także na jego samopoczucie i dobry nastrój. Do głównych założeń diety należy spożywanie 5 lub 6 małych posiłków dziennie, które przygotowane zostały ze ściśle określonej grupy artykułów spożywczych. Osoby przestrzegające tej diety mają kategoryczny zakaz spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci.

Co i jak jeść na diecie wątrobowej

Posiłki muszą być przygotowane w specjalny sposób: smażone beztłuszczowo, gotowane na parze bądź pieczone w folii. Zrezygnować należy z potraw ciężkostrawnych, gęstych sosów, ostrych przypraw oraz używek. Dietetycy zalecają spożywanie dużych ilości produktów bogatych w witaminę C i E. Nie zapominajmy o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie!wątroba

Na diecie możemy jeść mleko i produkty mleczne o małej zawartości tłuszczu ( maślanki, twarogi, mleko odtłuszczone, kefiry). W naszym menu powinno znaleźć się pieczywo razowe  oraz ryże i makarony. Nie bójmy się jeść owoców i warzyw, pamiętajmy jednak o ich wcześniejszym obraniu i odpowiednim przygotowaniu termicznym. Możemy spożywać także zupy niezabielane, chudy rosół i sosy o małej zawartości tłuszczu.  W jadłospisie powinno zagościć chude mięso drobiowe, cielęcina i wołowina. Bardzo cennym źródłem makro i mikroelementów są dorsz, sandacz, okoń, szczupak czy mintaj. Wskazane jest także białko jaja kurzego, sałatki z dodatkiem małej ilości octu winnego, świeże soki warzywno – owocowe, a także rozsądne ilości masła bądź margaryny.

Dieta wątrobowa
4 (80%) 2 ocen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *