Dieta w ciąży

Każda przyszła mama powinna odpowiednio się odżywiać, aby zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój. Ważne jest, by kobieta nie jadła za dwóch, ale dla dwojga. Jaka jest idealna dieta dla ciężarnych?

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne kobiety spodziewającej się dziecka wzrasta średnio o 300- 500 kcal. Tłuste, ciężkostrawne posiłki nie tylko niekorzystnie wpłyną na rozwój malucha, ale dodatkowo wzmagają typowe dla kobiet w ciąży dolegliwości takie jak wzdęcia czy puchnięcie stóp.

Postaw na lekkie, zdrowie potrawy. Jedz 5 razy dziennie dołączając do każdego posiłku owoce bądź warzywa. Zapomnij o kawie, alkoholu i papierosach. W Twoim jadłospisie powinny pojawić się ryby, mięso drobiowe i chude wędliny. Produkty te zawierają cenne białko i kwasy omega 3, które są kluczowym elementem w rozwoju płodu.

dieta w ciąży
W ciąży warto zadbać o odpowiednie odżywianie

Bardzo ważne są suplementy diety. Profilaktycznie przyjmuj kwas foliowy, który zapobiega powstawaniu wad wrodzonych układu nerwowego dziecka. Ten suplement diety znajdziesz w każdej aptece bez recepty.

Postaw także na produkty z dużą zawartością błonnika: ciemne razowe pieczywo czy produkty z pełnego ziarna zbóż, co korzystnie wpłynie na proces trawienia i ogólne samopoczucie. W przypadku tzw. zachcianek warto kierować się intuicją i zdrowym rozsądkiem. Zwykle organizm sygnalizuje nam jakich składników odżywczych w danym momencie potrzebuje. Pamiętajmy jednak o umiarze!

Aktywność fizyczna w ciąży

Wiele kobiet w ciąży w obawie o swoje dziecko rezygnuje z aktywności fizycznej. Niepotrzebnie! Spacery, joga, a nawet pływanie czy taniec wpłyną pozytywnie nie tylko na samopoczucie przyszłej mamy, ale także na rozwój płodu.

Dieta w ciąży
4 (80%) 1 ocen

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *