Dieta rozdzielna (niełączenia)

Twórcą diety rozdzielnej, zwanej także dietą niełączenia, był dr William Howard Hay. Cierpiąc na choroby nerek zainteresował się on medycyną naturalną i opracował ciekawą koncepcję żywienia polegającą na niełączeniu białka z węglowodanami.  Dzięki swojej diecie nie tylko uleczył się z ciężkiej choroby, ale pomógł również setkom tysięcy osób na całym świecie w walce z nadprogramowymi kilogramami.

Dr William Hay podzielił artykuły spożywcze na trzy grupy: białkową, węglowodanową i neutralną. Produkty z poszczególnych grup są zupełnie inaczej trawione, a ich łączenie nie tylko pogarsza pracę układu pokarmowego, obciąża trzustkę i wątrobę czy spowalnia metabolizm, ale również wpływa na nasze samopoczucie i witalność.

dieta rozdzielna haya
Na diecie rozdzielnej produkty mięsne możemy łączyć z większością warzyw

Główne założenia diety rozdzielnej

Głównym założeniem diety jest niełączenie produktów białkowych z węglowodanowymi podczas jednego posiłku. Produkty neutralne można dowolnie łączyć z każdą z powyższych grup. W trakcie diety pamiętajmy o jedzeniu zdrowych i pełnowartościowych posiłków, unikajmy alkoholu, używek i tłustych potraw. Nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Poniżej podajemy przykładowe produkty z każdej z grup:

  • grupa białkowa obejmuje przede wszystkim białko zwierzęce ( mięso, drób, wędliny, ryby), nabiał ( jogurty, sery żółte, mleko, twarogi, jaja) oraz warzywa strączkowe ( fasola, groch).
  • grupa neutralna zawiera wszystkie warzywa z wyjątkiem kukurydzy i ziemniaków, owoce, oleje roślinne, masło, miód, nasiona, kawę, wodę i herbatę.
  • grupa węglowodanowa to przede wszystkim pieczywo, płatki, kasze, ryż, makarony, ciasta, słodycze, cukier i owoce suszone.
Dieta rozdzielna (niełączenia)
5 (100%) 1 ocen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *