Dieta norweska – zasady, efekty oraz skutki uboczne

Dieta norweska to dieta niskokaloryczna, monotonna oraz bardzo restrykcyjna. Przestrzegając zasad diety norweskiej po 14 dniach jej stosowania można schudnąć nawet 10 kilogramów. Sprawdź, na jakich zasadach opiera się dieta norweska, jakie efekty można na niej uzyskać oraz czy wywołuje skutki uboczne.

Zasady diety norweskiej

Przede wszystkim, trzeba bezwzględnie przestrzegać czasu trwania diety. Na diecie norweskiej należy być 14 dni, nie krócej i nie dłużej. Jeżeli w czasie trwania diety, zjesz produkt inny niż określony w jej jadłospisie, musisz zrezygnować z diety, ponieważ nawet niewielkie odstępstwo spowoduje, że nie osiągniesz należytych efektów. Ze względu na wyniszczające skutki, jakie niesie za sobą ta dieta, należy ją stosować nie częściej niż raz w roku.

Dieta norweska to dieta niskokaloryczna oraz niskowęglowodanowa. Opiera się na zasadzie, że nie wolno łączyć w ramach jednego posiłku węglowodanów oraz tłuszczów. Wg autorów diety, niełączenie tych składników ze sobą wpływa na przyśpieszenie metabolizmu, a także zmniejszenie łaknienia.

Posiłki w diecie norweskiej

jajka - podstawa diety norweskiejDieta norweska zakłada spożywanie trzech posiłków dziennie – śniadania, drugiego śniadania i obiadu. Jakie produkty można jeść? Dieta norweska jest niezwykle monotonna, bowiem jej podstawę stanowią dwa składniki – gotowane jaja oraz grejpfruty. Spożywanie tak dużej ilości jajek (jadłospis diety norweskiej zakłada jedzenie około 3 – 4 jaj dziennie) jest niezgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, która wskazuje, że w ciągu tygodnia można zjeść maksymalnie 10 jajek.

W znacznie mniejszych ilościach dozwolone są również produkty, takie jak chleb razowy, gotowane, pieczone lub grillowane mięso (najlepiej kurczak, ewentualnie wołowina) oraz surówki przyrządzone z pomidorów, ogórków zielonych, szpinaku, marchwi oraz selera naciowego. Oczywiście surówki jemy bez żadnego dressingu.

Z kolei dozwolone napoje to herbaty ziołowe, kawa bez cukru i mleka oraz oczywiście woda mineralna. Dziennie należy przyjąć około 3 litrów płynów.

A czego nie wolno spożywać na diecie norweskiej? Całkowicie zakazane są: masło, śmietana, sól oraz olej.

Dieta norweska – efekty

Autorzy diety przekonują, że osoby, które przestrzegają jej zasad mogą schudnąć w przeciągu dwóch tygodni nawet 10 kg. Jednak należy zaznaczyć, że spadek wagi wiąże się z utratą masy mięśniowej i wody, a nie tkanki tłuszczowej.

Dieta norweska – skutki uboczne

  • Skutki uboczne, jakie może powodować dieta norweska to:
  • odwodnienie,
  • omdlenia,
  • podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, z racji dużej ilości spożywanych jajek,
  • nerwowość, drażliwość,
  • pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci,
  • efekt jo – jo.

Autorzy diety przekonują, że jej stosowanie przyspiesza metabolizm. Jednak jest zupełnie odwrotnie, bowiem diety niskokaloryczne, jaką niewątpliwie jest dieta norweska, spowalniają procesy przemiany materii. Tak rygorystyczne ograniczenie ilości spożywanych kalorii powoduje, że nasz organizm zachowuje się tak jak w trakcie głodu, co sprawia, iż wszelkie procesy życiowe zachodzą wolniej.

Podsumowując – nie warto. Lepiej stosować inną dietę, opartą na racjonalnym odżywianiu i nastawioną na uzyskanie trwałych efektów w dłuższym okresie.

Dieta norweska – zasady, efekty oraz skutki uboczne
3.75 (75%) 4 ocen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *