Dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna została stworzona z myślą o osobach, które przeszły zabiegi operacyjne, cierpią na zatrucia pokarmowe bądź które mają problemy z układem trawiennym. Ten sposób żywienia eliminuje tłuste, ciężkostrawne potrawy na rzecz lekkich, niskokalorycznych, ale bogatych w składniki odżywcze produktów.

Głównym założeniem diety lekkostrawnej jest nieobciążanie układu pokarmowego. W ciągu dnia spożywaj pięć zbilansowanych posiłków tak, by w pełni pokryły one dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Wyeliminuj tłuste, smażone potrawy, które powodują wzdęcia. Staraj się unikać ostrych przypraw i produktów zawierających duże ilości błonnika. Dania możesz przygotować na parze, gotując w wodzie, dusząc je bądź piekąc w folii. Unikaj zasmażek, gęstych sosów i napojów gazowanych.

Co jeść na diecie lekkostrawnej

Produkty, które zalecane są na diecie lekkostrawnej to przede wszystkim bułki i chleb pszenny, chude wędliny drobiowe, nietłusty twaróg, oliwa z oliwek, małe ilości masła oraz niektóre gotowane warzywa. Unikaj fasoli, grochu, soi, kapusty, ogórków czy warzyw marynowanych. Wskazane są kasza manna i kuskus. Ze swojego menu wyklucz ciemny chleb razowy, mocną kawę i herbatę, mięso smażone, frytki oraz dania Fast Food.

bułki
Pieczywo pszenne będzie jednym z podstawowych elementów diety lekkostrawnej. (fot. commons.wikimedia.org)

Dieta lekkostrawna jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, jeśli dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości kalorii w ciągu dnia. Osoby jej przestrzegające powinny stracić około 1-2 kg tygodniowo. Problemy trawienne i kłopotliwe dolegliwości z nimi związane ustępują już po dwóch, trzech dniach przestrzegania diety lekkostrawnej.

Dieta lekkostrawna
4.67 (93.33%) 3 ocen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *