Dieta dla cukrzyków

Według statystyk ponad 2 miliony Polaków choruje na cukrzycę. Odpowiednia, zbilansowana dieta cukrzycowa pozwala diabetykom normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem. Na czym polega?

Chorzy na cukrzycę muszą zrezygnować z cukrów prostych na rzecz cukrów złożonych. Cukry proste takie jak glukoza i fruktoza znajdują się w produktach słodzonych, w świeżych i w suszonych owocach oraz w słodyczach. Cukry proste są trawione bardzo szybko, przez co gwałtownie podnoszą poziom glukozy w organizmie, dlatego diabetycy powinni spożywać produkty zawierające cukry złożone: warzywa, niektóre owoce czy artykuły z ziaren zbóż.

zboże
Zboża zawierają cukry złożone, które są znacznie lepsze dla diabetyków niż cukry proste

Co wolno jeść przy cukrzycy

Diabetycy mogą spokojnie i w dowolnej ilości spożywać zielone i czerwone warzywa z niskim indeksem glikemicznym: pomidory, sałatę, kapustę, kalafior, ogórki, papryki czy rzodkiewki. Koniecznie należy zrezygnować ze słodzenia potraw i napojów cukrem. W tej sytuacji lepszym rozwiązaniem okaże się słodzik. Podczas układania swojego jadłospisu cukrzycy powinni zwrócić uwagę na ilość węglowodanów w swoim menu, których dzienne zapotrzebowanie waha się w przedziale od 140 do 400 gram.

Diabetycy nie mogą zapominać o tłuszczach. Zwierzęce jednak zawierają duże ilości kwasów nasyconych i cholesterolu, co zwiększa ryzyko zachorowań na miażdżycę. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny wybierać jedynie tłuszcze roślinne, zrezygnować ze smażenia na rzecz gotowania na parze czy pieczenia potraw. Dietetycy odradzają zbyt częste spożywanie masła, margaryny czy słodkich przekąsek ( lodów, ciast z kremem, ciasteczek itd.).

W menu diabetyka nie może zabraknąć chudego mięsa. Najlepszym rozwiązaniem są drób i ryby. Bogatym i cennym źródłem białka są serki i mleko. Chorzy na cukrzycę powinni pić duże ilości wody, jeść 5 małych posiłków dziennie w stałych odstępach czasowych oraz zrezygnować z alkoholu i innych używek.sprawdzanie poziomu glukozy we krwi

Dieta dla cukrzyków
4 (80%) 1 ocen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *